2020 AMCC Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
February
Fri. 14 Pitt.-Bradford 3 Randolph-Macon 7 Final
Sat. 15 Pitt.-Bradford 3 Cortland 18 Final
  @ Ashland, Va.
  Alfred St. 7 Wesley 0 Final - 7 innings
  Alfred St. 10 Wesley 3 Final
Sun. 16 Alfred St. 3 Salisbury 12 Final
Sat. 22 Alfred St.   Brockport   12:00 PM
  @ Ferrum, VA
  Pitt.-Greensburg   Chatham   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg   Chatham   3:00 PM
Sun. 23 Alfred St.   Brockport   11:00 AM
  @ Ferrum, VA
  Pitt.-Bradford   Bethany (W.V.)   12:00 PM
  Penn St.-Altoona   East. Mennonite   12:00 PM
  7 innings
  Oswego   La Roche   12:00 PM
  @ Baldwin Wallace
  Pitt.-Bradford   Bethany (W.V.)   2:00 PM
  Alfred St.   Ferrum   2:30 PM
  Penn St.-Altoona   East. Mennonite   2:30 PM
  7 innings
  La Roche   Baldwin Wallace   3:00 PM
Sat. 29 Penn St.-Altoona   Bridgewater (Va.)   11:00 AM
  Staten Island   Hilbert   12:00 PM
  @ Ripken Experience Myrtle Beach
  Wells   Pitt.-Bradford   12:00 PM
  @ New Market, Va.
  Penn St.-Behrend   Spalding   1:00 PM
  Alfred St.   Allegheny   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   Bridgewater (Va.)   1:30 PM
  Pitt.-Greensburg 0 Hiram 0 2:00 PM
  Hilbert   Staten Island   2:30 PM
  @ Ripken Experience Myrtle Beach
  Wells   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  @ New Market, Va.
  Penn St.-Behrend   Spalding   4:00 PM
 
March
Sun. 1 Alfred St.   Ithaca   11:00 AM
  @ Meadville, PA - Allegheny
  Penn St.-Behrend   Spalding   12:00 PM
  Wells   Pitt.-Bradford   12:00 PM
  @ New Market, Va.
  Alfred St.   Allegheny   1:00 PM
  St. Elizabeth   Hilbert   4:00 PM
  @ Ripken Experience Myrtle Beach
  St. Elizabeth   Hilbert   6:30 PM
  @ Ripken Experience Myrtle Beach
Mon. 2 John Jay   Hilbert   3:30 PM
  @ Ripken Experience Myrtle Beach
  John Jay   Hilbert   6:00 PM
  @ Ripken Experience Myrtle Beach
Thu. 5 Moravian   Hilbert   11:00 AM
  @ Ripken Experience Myrtle Beach
  Moravian   Hilbert   1:30 PM
  @ Ripken Experience Myrtle Beach
Fri. 6 Pitt.-Greensburg   Ursinus   10:00 AM
  @ Auburndale, Fla.
  Eastern Nazarene   Hilbert   10:00 AM
  @ Ripken Experience Myrtle Beach
  Pitt.-Greensburg   Ursinus   12:30 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Eastern Nazarene   Hilbert   12:30 PM
  @ Ripken Experience Myrtle Beach
Sat. 7 Geneva   Hilbert   9:00 AM
  @ Ripken Experience Myrtle Beach
  Geneva   Hilbert   11:30 AM
  @ Ripken Experience Myrtle Beach
  Mt. Aloysius   Stevenson   12:00 PM
  Aurora   Penn St.-Altoona   1:15 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Alfred St.   Southern Virginia   2:00 PM
  Mt. Aloysius   Stevenson   3:00 PM
  Penn St.-Altoona   Aurora   3:45 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Curry   Pitt.-Greensburg   4:30 PM
  @ Lake Myrtle Park (Field #1) - Auburndale, Fla.
Sun. 8 Concordia Wisconsin   Penn St.-Altoona   9:00 AM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park)
  Penn St.-Altoona   Concordia Wisconsin   12:00 PM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Auburndale, Fla. (Lake Myrtle Park)
  Alfred St.   Mary Washington   1:00 PM
  @ Lexington, SC
  Penn St.-Behrend   Monmouth (Ill.)   1:00 PM
  @ Fort Pierce, Fla.
  Mt. Aloysius   Shenandoah   2:00 PM
  D'Youville   Westminster (Pa.)   3:00 PM
  Spring Training Trip - Florida @ Lake Brantley High School
  Swarthmore   La Roche   3:00 PM
  Snowbird Classic @ Port Charlotte, FL
  Medaille   Vassar   3:00 PM
  @ Sanford, Fla.
  Beloit   Pitt.-Greensburg   4:00 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Medaille   Vassar   5:00 PM
  @ Sanford, Fla.
  Westminster (Pa.)   D'Youville   5:30 PM
  Spring Training Trip - Florida @ Lake Brantley High School
  Beloit   Pitt.-Greensburg   6:00 PM
  @ Auburndale, Fla.
Mon. 9 Heidelberg   La Roche   11:00 AM
  Snowbird Classic @ Port Charlotte, FL
  Anna Maria   D'Youville   1:15 PM
  RussMatt Invitational
  Pitt.-Bradford   Occidental   2:00 PM
  7 inning game
  Alfred St.   Case Western Reserve   3:00 PM
  Spartan Southern Classic @ Lexington, S.C. (Lexington County Stadium)
  Cairn   Penn St.-Behrend   3:00 PM
  @ Fort Pierce, Fla.
  Pitt.-Bradford   Occidental   5:30 PM
  7 inning game
Tue. 10 Penn St.-Altoona   Rensselaer   9:00 AM
  RussMatt Central Florida Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Pitt.-Greensburg   Concordia-M'head   9:30 AM
  RussMatt Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Penn St.-Behrend   North Central (Minn.)   11:00 AM
  @ Ft. Pierce, Fla.
  Pitt.-Greensburg   Concordia-M'head   11:30 AM
  RussMatt Invitational @ Winter Haven, Fla.
  Swarthmore   La Roche   12:00 PM
  Snowbird Classic @ Port Charlotte, FL
  Alfred St.   Roger Williams   1:00 PM
  @ Lexington, SC
  Pitt.-Bradford   Cal Lutheran   3:00 PM
  Ohio Wesleyan   La Roche   4:00 PM
  Snowbird Classic @ Port Charlotte, FL
  Pitt.-Bradford   Cal Lutheran   6:00 PM
Wed. 11 Pitt.-Greensburg   Anna Maria   9:30 AM
  RussMatt Invitational
  Case Western Reserve   Alfred St.   12:00 PM
  Spartan Southern Classic @ Lexington, S.C. (Lexington County Stadium)
  Swarthmore   La Roche   12:00 PM
  Snowbird Classic @ Port Charlotte, FL
  Mt. Aloysius   Wilson   1:00 PM
  Penn St.-Behrend   Marymount (Va.)   1:30 PM
  @ Fort Pierce, Fla.
  Alfred St.   Roger Williams   3:00 PM
  @ Lexington, SC
  D'Youville   Colby-Sawyer   3:30 PM
  Spring Training Trip - Florida @ SANFORD, FL - HISTORIC SANFORD MEMORIAL STADIUM
  Mt. Aloysius   Wilson   3:30 PM
Thu. 12 Curry   Medaille   9:30 AM
  @ Lake Myrtle Park (Main Field) - Auburndale, Fla.
  Penn St.-Behrend   Delaware Valley   10:00 AM
  @ Fort Pierce, Fla.
  Medaille   Curry   11:30 AM
  @ Lake Myrtle Park (Main Field) - Auburndale, Fla.
  D'Youville   Penn State-Fayette   1:30 PM
  Spring Training Trip - Florida @ Chain of Lakes #4
  Penn St.-Altoona   Rhode Island Col.   2:45 PM
  Lake Myrtle Sports Complex-Field 6 @ Auburndale, Fla.
  Susquehanna   La Roche   4:00 PM
  Snowbird Classic @ Port Charlotte, FL
  Rhode Island Col.   Penn St.-Altoona   5:30 PM
  Lake Myrtle Sports Complex-Field 6 @ Auburndale, Fla.
Fri. 13 Alfred St.   Skidmore   9:00 AM
  @ Florida
  Cazenovia   D'Youville   9:30 AM
  Spring Training Trip - Florida @ Pat Thomas (Leesburg)
  Medaille   Mt. St. Joseph   9:45 AM
  @ Auburndale, Fla.
  D'Youville   Cazenovia   12:00 PM
  Spring Training Trip - Florida @ Pat Thomas (Leesburg)
  Alfred St.   Skidmore   12:00 PM
  @ Florida
  Medaille   Mt. St. Joseph   12:45 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Penn St.-Behrend   Kenyon   1:30 PM
  @ Fort Pierce, Fla.
  Penn St.-Altoona   WPI   3:15 PM
  RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla.
  Pitt.-Bradford   Redlands   5:30 PM
  WPI   Penn St.-Altoona   5:45 PM
  RussMatt Invitational @ Auburndale, Fla.
Sat. 14 Dominican (Ill.)   Penn St.-Behrend   9:30 AM
  @ Fort Pierce, Fla.
  Mt. Aloysius   Ursinus   10:00 AM
  @ Lakeland, Fla.
  Hilbert   Houghton   12:00 PM
  Mt. Aloysius   Ursinus   12:30 PM
  @ Lakeland, Fla.
  Thiel   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Alfred St.   New York U.   1:00 PM
  @ Tampa, FL
  Hilbert   Houghton   2:30 PM
  Thiel   Pitt.-Greensburg   3:30 PM
  Pitt.-Bradford   Pomona-Pitzer   4:00 PM
Sun. 15 Mt. Aloysius   Ramapo   TBA
  RussMatt Central Florida Invitational @ Lakeland, FL
  Mt. Aloysius   Ramapo   TBA
  RussMatt Central Florida Invitational @ Lakeland, FL
  Pitt.-Bradford   Claremont-M-S   2:00 PM
  Pitt.-Bradford   Claremont-M-S   5:30 PM
  Alfred St.   New York U.   7:00 PM
  @ Tampa, FL
Mon. 16 Mt. Aloysius   Rutgers-Newark   TBA
  RussMatt Central Florida Invitational @ Lakeland, FL
Tue. 17 Mt. Aloysius   Wm. Paterson   TBA
  RussMatt Central Florida Invitational @ Lakeland, FL
  Mt. Aloysius   Wm. Paterson   TBA
  RussMatt Central Florida Invitational @ Lakeland, FL
  Pitt.-Greensburg   Westminster (Pa.)   3:00 PM
Wed. 18 Mount Union   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Alfred St.   Wells   4:00 PM
  Penn St.-Behrend   Houghton   4:00 PM
  La Roche   Marietta   5:00 PM
Sat. 21 Pitt.-Bradford *   La Roche   1:00 PM
  Hilbert *   Franciscan   1:00 PM
  Alfred St. *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  D'Youville *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Alfred St. *   Mt. Aloysius   3:30 PM
  D'Youville *   Pitt.-Greensburg   3:30 PM
  Hilbert *   Franciscan   3:30 PM
  Pitt.-Bradford *   La Roche   4:00 PM
Sun. 22 Penn St.-Behrend *   Penn St.-Altoona   12:00 PM
  Cazenovia   Medaille   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Penn St.-Altoona   2:30 PM
  Cazenovia   Medaille   3:30 PM
Mon. 23 Allegheny   La Roche   3:00 PM
Tue. 24 Hilbert *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Alfred St. *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  La Roche *   Franciscan   1:00 PM
  Medaille *   D'Youville   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Mt. Aloysius   Chatham   1:00 PM
  Mt. Aloysius   Chatham   3:00 PM
  Hilbert *   Pitt.-Bradford   3:30 PM
  Penn St.-Altoona *   Pitt.-Greensburg   3:30 PM
  Medaille *   D'Youville   3:30 PM
  La Roche *   Franciscan   4:00 PM
  Alfred St. *   Penn St.-Behrend   4:00 PM
Wed. 25 Messiah   Mt. Aloysius   3:30 PM
Thu. 26 Marietta   La Roche   4:00 PM
Sat. 28 Pitt.-Greensburg *   Medaille   1:00 PM
  La Roche *   Alfred St.   1:00 PM
  Franciscan *   D'Youville   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Hilbert   1:00 PM
  at Niagara University
  Pitt.-Bradford *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Medaille   3:00 PM
  Franciscan *   D'Youville   3:30 PM
  Penn St.-Altoona *   Hilbert   3:30 PM
  at Niagara University
  Pitt.-Bradford *   Mt. Aloysius   3:30 PM
  La Roche *   Alfred St.   4:00 PM
Mon. 30 Pitt.-Greensburg   Muskingum   3:00 PM
  Pitt.-Bradford   Penn College   4:00 PM
  Fredonia   Penn St.-Behrend   4:00 PM
Tue. 31 Medaille   Keuka   1:00 PM
  Medaille   Keuka   3:30 PM
 
April
Wed. 1 Pitt.-Greensburg *   La Roche   1:00 PM
  Alfred St. *   Medaille   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  D'Youville *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   Franciscan   1:00 PM
  Cazenovia *   Hilbert   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   Franciscan   3:00 PM
  Cazenovia *   Hilbert   3:30 PM
  Pitt.-Bradford *   Penn St.-Altoona   3:30 PM
  Alfred St. *   Medaille   3:30 PM
  D'Youville *   Penn St.-Behrend   4:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   La Roche   4:00 PM
Thu. 2 Alfred St.   Rochester Inst.   4:00 PM
Sat. 4 Medaille *   La Roche   1:00 PM
  D'Youville *   Alfred St.   1:00 PM
  Hilbert *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Franciscan *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Franciscan *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Hilbert *   Mt. Aloysius   3:30 PM
  D'Youville *   Alfred St.   3:30 PM
  Penn St.-Behrend *   Pitt.-Greensburg   4:00 PM
  Medaille *   La Roche   4:00 PM
Sun. 5 Penn St.-Altoona   St. Vincent   1:00 PM
  La Roche   Wooster   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   St. Vincent   3:30 PM
Tue. 7 La Roche *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Franciscan *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Alfred St. *   Hilbert   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Medaille *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  La Roche *   Penn St.-Altoona   3:30 PM
  Alfred St. *   Hilbert   3:30 PM
  Pitt.-Greensburg *   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Medaille *   Pitt.-Bradford   3:30 PM
  Franciscan *   Penn St.-Behrend   4:00 PM
  Houghton   D'Youville   4:00 PM
  Houghton   D'Youville   6:30 PM
Wed. 8 Wash. & Jeff.   La Roche   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   Penn College   1:00 PM
  Hilbert   Fredonia   2:00 PM
  Pitt.-Greensburg   St. Vincent   3:00 PM
  D'Youville   Wells   3:00 PM
  Penn St.-Altoona   Penn College   3:30 PM
  Wash. & Jeff.   La Roche   4:00 PM
  Hilbert   Fredonia   4:30 PM
  D'Youville   Wells   5:30 PM
Thu. 9 St. Vincent   Mt. Aloysius   2:30 PM
  Penn St.-Behrend   Allegheny   4:00 PM
Sat. 11 D'Youville *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Pitt.-Greensburg *   Alfred St.   1:00 PM
  La Roche *   Hilbert   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   Medaille   1:00 PM
  La Roche *   Hilbert   3:30 PM
  D'Youville *   Penn St.-Altoona   3:30 PM
  Pitt.-Greensburg *   Alfred St.   3:30 PM
  Mt. Aloysius *   Medaille   3:30 PM
  Penn St.-Behrend *   Pitt.-Bradford   4:00 PM
Mon. 13 Penn St.-Behrend   Thiel   4:00 PM
  Penn College   Mt. Aloysius   4:00 PM
Tue. 14 Keuka   D'Youville   1:00 PM
  Keuka   D'Youville   3:30 PM
  Alfred St. *   Houghton   6:00 PM
Wed. 15 Penn St.-Altoona *   Mt. Aloysius   1:00 PM
  Franciscan *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   La Roche   1:00 PM
  Hilbert *   Medaille   1:00 PM
  Pitt.-Bradford *   D'Youville   1:00 PM
  Franciscan *   Pitt.-Greensburg   3:00 PM
  Hilbert *   Medaille   3:30 PM
  Pitt.-Bradford *   D'Youville   3:30 PM
  Penn St.-Altoona *   Mt. Aloysius   3:30 PM
  Penn St.-Behrend *   La Roche   4:00 PM
Thu. 16 Hilbert   Keuka   1:00 PM
  Hilbert   Keuka   3:30 PM
Fri. 17 Waynesburg   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Waynesburg   Penn St.-Behrend   4:00 PM
Sat. 18 Pitt.-Greensburg *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Alfred St. *   Franciscan   1:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Medaille   1:00 PM
  Penn St.-Behrend *   Hilbert   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   D'Youville   1:00 PM
  Strike Out Cancer
  Pitt.-Greensburg *   Pitt.-Bradford   3:00 PM
  Alfred St. *   Franciscan   3:30 PM
  Penn St.-Altoona *   Medaille   3:30 PM
  Mt. Aloysius *   D'Youville   3:30 PM
  Strike Out Cancer
  Penn St.-Behrend *   Hilbert   4:00 PM
Sun. 19 Hiram   D'Youville   12:00 PM
  Senior Day
  Hiram   D'Youville   2:30 PM
  Senior Day
Mon. 20 Juniata   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Juniata   Penn St.-Altoona   3:30 PM
  Alfred St.   Keuka   4:00 PM
Tue. 21 Mt. Aloysius *   La Roche   1:00 PM
  D'Youville *   Hilbert   1:00 PM
  Franciscan *   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Medaille *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Alfred St. *   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Alfred St. *   Pitt.-Bradford   3:30 PM
  D'Youville *   Hilbert   3:30 PM
  Franciscan *   Penn St.-Altoona   3:30 PM
  Medaille *   Penn St.-Behrend   4:00 PM
  Mt. Aloysius *   La Roche   4:00 PM
Wed. 22 Thiel   La Roche   4:00 PM
  Alfred St.   Cortland   4:00 PM
Thu. 23 Fredonia   Alfred St.   4:00 PM
  Allegheny   Penn St.-Behrend   4:00 PM
Fri. 24 Fredonia   Pitt.-Bradford   3:00 PM
Sat. 25 Fredonia   Pitt.-Bradford   12:00 PM
  Penn St.-Altoona *   Alfred St.   1:00 PM
  Hilbert *   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
  La Roche *   D'Youville   1:00 PM
  Medaille *   Franciscan   1:00 PM
  Mt. Aloysius *   Penn St.-Behrend   1:00 PM
  Medaille *   Franciscan   3:00 PM
  La Roche *   D'Youville   3:30 PM
  Hilbert *   Pitt.-Greensburg   3:30 PM
  Penn St.-Altoona *   Alfred St.   3:30 PM
  Mt. Aloysius *   Penn St.-Behrend   4:00 PM
Mon. 27 Houghton   Pitt.-Bradford   1:00 PM
  Houghton   Pitt.-Bradford   2:30 PM
  Waynesburg   Pitt.-Greensburg   4:00 PM
Tue. 28 Mt. Aloysius   Juniata   1:00 PM
  Mt. Aloysius   Juniata   3:00 PM
  Penn St.-Behrend   Fredonia   4:00 PM
Wed. 29 Penn St.-Altoona   Lancaster Bible   3:30 PM
  Pitt.-Greensburg   Juniata   3:30 PM
  Penn St.-Behrend   Mount Union   4:00 PM
  Alfred St. *   Rochester (N.Y.)   6:00 PM
Thu. 30 Muskingum   La Roche   4:00 PM
 
May
Sat. 2 Bethany (W.V.)   Pitt.-Greensburg   1:00 PM
Sun. 3 La Roche   Mount Union   2:00 PM
  La Roche   Mount Union   5:00 PM
* Conference