TicketSmarter - Official Ticket Resale Marketplace
MEN'S & WOMEN'S SWIMMING AND DIVING
February 16-19, 2022
Location: Webster Aquatics Center
*Please note: spectators must be properly masked (two-layer mask that covers mouth and nose) at all times, regardless of vaccination status.
Championship Homepage
Allegheny/Empire Final Results
Final Standings - Women
1. Nazareth (1340.5)
2. Penn State Behrend (786)
3. Hartwick (662.5)
4. Alfred State (592.5)
5. Penn State Altoona (537.5)
6. Alfred (534)
7. Utica (251.5)
8. Wells (2245)
9. Pitt-Bradford (158.5)
10. Medaille (19)
Final Standings - Men
1. Alfred State (969.5)
2. Nazareth (944)
3. Alfred (882)
4. Penn State Behrend (839)
5. Hartwick (762)
6. Penn State Altoona (357)
7. Utica (148.5)
8. Pitt-Bradford
9. Wells (5)
10. Medaille (1)
AMCC-only Final Results
Final Standings - Women
1. Penn State Behrend (786)
2. Alfred State (592.5)
3. Penn State Altoona (537.5)
4. Wells (225)
5. Pitt-Bradford (158.5)
6. Medaille (19)
Final Standings - Men
1. Alfred State (969.5)
2. Penn State Behrend (839)
3. Penn State Altoona (357)
4. Pitt-Bradford (128)
5. Wells (5)
6. Medaille (1)
MEN'S BASKETBALL
First Round: Tuesday, February 22 - 7p
#3 La Roche d. #6 Hilbert, 89-71
#4 Medaille d. #5 Pitt-Greensburg, 64-61
Bye: #1 PS-Behrend & #2 PS-Altoona
All Tournament Team:
Reggie Priah, Pitt-Greensburg
Nevada Eldridge, Hilbert
Championship Round at #1 seed
Semifinals: Friday, February 25
6pm: #4 Medaille d. #1 PS-Behrend, 70-63
8:30pm: #3 La Roche d. #2 PS-Altoona, 95-63
All Tournament Team:
PJ Charles, Penn State Altoona
Kenny Fukon, Penn State Behrend
Finals: Saturday, February 26 - 3pm
#4 Medaille d. #3 La Roche, 71-70
All Tournament Team:
Kendall McGill & Rodney Graves, Medaille
Devon Darrell & Joe Pipilo, La Roche
WOMEN'S BASKETBALL
First Round: Tuesday, February 22 - 7p
#3 Pitt-Greensburg d. #6 PS-Altoona, 64-52
#5 Alfred State d. #4 Hilbert, 68-60
Bye: #1 La Roche and #2 PS-Behrend
All Tournament Team:
Alexis Cannistraci, Penn State Altoona
Alesia Hamm, Hilbert
Championship Round at #1 seed
Semifinals: Friday, February 25
6pm: #1 La Roche d. #5 Alfred State, 82-57
8:30pm: #3 Pitt-Greensburg d. #2 PS-Behrend, 80-78
All Tournament Team:
Emily Kelley, Alfred State
Kara Haslett, Penn State Behrend
Finals: Saturday, February 26 - 3pm
#1 La Roche d. #3 Pitt-Greensburg, 72-59
All-Tournament Team:
Ayanna Mazyck, La Roche
Machia Hairston, La Roche
Nadege Durand, Pitt-Greensburg
Shaquoia McCray, Pitt-Greensburg
WOMEN'S BOWLING
March 25-27, 2022
Sim's Lanes (7245 Big Beaver Blvd. Beaver Falls, PA 15010)
Senior Recognition
Results
FRIDAY
First round (single elimination mega match)
Match 1: #4 PS-Behrend d. #5 La Roche
Team Format: LRU d. BEH, 937-789
5 Game Baker: BEH d. LRU, 86, 708
Best-of-7 Baker: BEH d. LRU, 4-3
Match 2: #3 Pitt-Bradford d. #6 Mount Aloysius
Team Format: UPB d. MAC, 793-774
5 Game Baker: UPB d. MAC, 948-747
Second Round (double elimination mega match)
Match 3: #1 Saint Vincent d. #4 PS-Behrend
Team Format: SVC d. BEH, 921-750
5 Game Baker: SVC d. BEH, 811-642
Match 4: #3 Pitt-Bradford vs. #2 Medaille
Team Format: MED d. UPB, 945-825
5 Game Baker: MED d. UPB, 931-747
SATURDAY
Third Round (double elimination mega match)
Match 5: #1 Saint Vincent d. #2 Medaille
Team Format: SVC d. MED, 971-818
5 Game Baker: MED d. SVC, 1012-878
Best-of-7 Baker: SVC d. MED, 4-3
Match 6: #3 Pitt-Bradford d. #4 PS-Behrend
Team Format: UPB d. BEH, 902-780
5 Game Baker: UPB d. BEH, 900-721
(Loser of M6 is eliminated)
Fourth Round (double elimination mega match)
Match 7: #2 Medaille d. #3 Pitt-Bradford
Team Format: MED d. UPB, 941-777
5 Game Baker: MED d. UPB, 876-773
SUNDAY
Fifth Round (double elimination mega match)
Match 8: #2 Medaille d. #1 Saint Vincent
Team Format: MED d. SVC, 1014-958
5 Game Baker: MED d. SVC, 917-875
Match 9: #2 Medaille d. #1 Saint Vincent
Best-of-7 Baker: MED d. SVC, 4-1
AMCC Champion: Medaille
Final Standings
1. Medaille
2. Saint Vincent
3. Pitt-Bradford
4. Penn State Behrend
T5. La Roche
T5. Mount Aloysius
All-Tournament Team
Taylor Strickland, Medaille
Kendyll Jaskier, Medaille
Jessica Guesman, Saint Vincent
Mercedes Belch, Saint Vincent
Brookelyn Garvey, Pitt-Bradford
Natalie Denny, Penn State Behrend
Ashley Krivansky, La Roche
Megan Weaver, Mount Aloysius
MEN'S VOLLEYBALL
First Round: Tuesday, April 5 - 7p
#3 Hiram d. #6 Medaille, 3-0
#4 PS-Altoona d. #5 Thiel, 3-0
Semifinals: Friday, April 8
Hosted by #1 Penn State Behrend
6:00p - #1 PS-Behrend d. #4 PS-Altoona, 3-1
8:30p - #2 Geneva d. #3 Hiram, 3-2
Finals: Saturday, April 9 - 3p
at Penn State Behrend
#1 Penn State Behrend d. #2 Geneva, 3-1
Matt Dickerson - Medaille
Peter Barbato - Geneva